Як відкрити медичний центр в Україні: ключові особливості

Views 3559

Відкриття медичного центру — це непроста справа. Здається, що завданню немає кінця: потрібно підібрати приміщення, набрати персонал, отримати потрібні документи та багато іншого.

 

У цій статті ми по пунктах розберемо, як відкрити медичний центр чи клініку в Україні.

 

Перший крок – бізнес-план медичного центру

 

 

Планування — перший крок під час запуску будь-якого бізнесу. Грамотно складений бізнес-план допоможе підготуватися до відкриття медичного центру та передбачити можливі ризики.

 

Бізнес-план медичного центру має містити:

 

  1. Опис проєкту, а також цілі та завдання майбутнього бізнесу.
  2. Аналіз ринку та цільової аудиторії: аналіз конкурентів, позиціювання клініки, портрет потенційних клієнтів.
  3. Виробничий та організаційний плани проєкту. Вони включають: розташування та площу центру, приміщення, що використовується на обладнання, персонал та його організаційну структуру, схему оплати праці та інші ключові аспекти організації.
  4. Маркетинговий план. У цьому пункті описують ціноутворення, рекламу, методи підвищення продажів, PR, способи утримання та повернення клієнтів.
  5. Інвестиційний план. Цей пункт відповідає питанням: яка сума початкових інвестицій потрібна проєкту, який термін окупності.
  6. Фінансовий план: прогноз продажів, розрахунок точки беззбитковості, прогноз руху коштів, витрати тощо.
  7. Оцінка ризиків. Мета цього розділу — визначити та продумати шляхи виходу із несприятливих ситуацій, з якими може зіткнутися підприємство.

 

Для того, щоб скласти бізнес-план, використовують різні види аналізу: SWOT, PEST, аналіз 5 сил Портера та інші. З нуля скласти ідеальний бізнес-план нелегко, тому багато хто воліє звернутися до фахівців.

 

Однак, якщо основні засади планування схожі, є нюанси для кожного виду бізнесу, зокрема медичного. Для відкриття клініки в Україні це може бути вибір форми реєстрації бізнесу, вимоги до приміщення, потрібні ліцензії тощо.

 

Далі ми розберемо основні моменти, з якими стикаються керівники під час відкриття медичного центру.

 

Реєстрація бізнесу

 

 

Щоб законно здійснювати діяльність в Україні, бізнес потрібно зареєструвати. Ви можете вибрати форму реєстрації: ФОП чи ТОВ.

 

 

Вибір системи оподаткування 

 

 

Важливий момент — вибір форми оподаткування. Правильний вибір зможе заощадити чимало коштів. Податковий кодекс України передбачає кілька варіантів оподаткування для медичних установ та лікарів приватної практики. Розберемо їх докладніше.

 

Оподаткування лікарів ФОП

 

 

При реєстрації приватної медичної практики можна вибрати між загальною чи спрощеною системою, чи веденням незалежної професійної діяльності.

 

Основні аспекти загальної системи оподаткування

 

  •     Необмежений обсяг виторгу:
  •     будь-яку кількість найманих працівників;
  •     ставка податку від чистого доходу – 18%;
  •     суму податку можна зменшити, вказавши витрати на ведення підприємницької діяльності;
  •     військовий збір — 1,5% від чистого доходу;
  •     ЄСВ — 22%

 

Основні аспекти спрощеної системи оподаткування

 

Відповідно до КВЕД медичну діяльність ФОП можуть здійснювати на 2 і 3 групі.

 

  •     Ліміт річного доходу для 2 групи — до 834 розмірів мінімальної заробітної плати (МЗП), для 3 — 1167 МЗП. Розмір МЗП на 1 січня 2021 року становив 6000 гривень.
  •     Кількість найманих співробітників для 2 групи – до 10, необмежена – для 3.
  •     Підприємці на 2 групі можуть надавати послуги лише населенню та суб’єктам-платникам єдиного податку. При цьому не можуть надавати послуги нерезидентам та юридичним особам на загальній системі оподаткування. Це може ускладнити розрахунок зі страховими компаніями та корпоративні оплати медичних послуг компаній за своїх співробітників.
  •     Ставка податку з доходу 2 групи — фіксована, до 20% мзп.
  •     Ставка податку для 3 групи неплатників ПДВ — 5% від доходу.

 

Особливості незалежної професійної діяльності

 

У такому разі лікар не реєструється як ФОП, але отримує у МОЗ допуск до роботи, який підтверджує його кваліфікацію. Підходить лише тим, хто веде одиночну приватну практику. Податок із чистого доходу у такому разі — 18% + ЄСВ + військовий збір 1.5%.

 

Оподаткування ТОВ

 

 

Найпоширеніша та найзручніша форма для медичного бізнесу — товариство з обмеженою відповідальністю. Вибір системи оподаткування залежить від кількох факторів: видів медичних послуг, запланованих оборотів, контрагентів, кількості та видів препаратів.

 

ТОВ може вибрати між загальною та спрощеною системою оподаткування за аналогією з ФОП.

 

Тож яку ж систему оподаткування обрати медичному центру? Вважається, що оптимальний варіант для невеликого центру – спрощена система на 3 групі.

 

Вибір приміщення для медичного центру

 

 

Без відповідного приміщення в Україні не вдасться вести медичну діяльність, тим більше відкрити медичний центр. Приміщення повинно не бути зручним для відвідувачів і медперсоналу, а й відповідати стандартам.

 

Ви можете придбати або орендувати приміщення. Найпростіше орендувати приміщення у приватної особи, проте клініки та медичні центри часто орендують квадратні метри у держави або органами місцевого самоврядування. Для цього потрібно взяти участь у конкурсі.

 

Що потрібно врахувати при виборі об’єкта для придбання або оренди для відкриття медичного центру?

 

  •     Цільове призначення приміщення. Воно обов’язково має бути у нежитловому фонді.
  •     Перевірити право власності чи право контрагента розпоряджатися нерухомістю
  •     Відсутність обтяжень у вигляді застави, іпотеки під приміщення тощо.
  •     Дозвіл проводити ремонтні роботи чи перепланування, якщо на момент оренди вони не відповідають вимогам бізнесу.
  •     Умови дострокового розірвання в односторонньому порядку — термінове розірвання договору орендодавцем може призвести до великих збитків.

 

Також договір та його пункти бажано погоджувати, змінювати та підписувати разом із юристами. Економія на цьому пункті не стоїть за можливі збитки, які може зазнати медичний центр у майбутньому.

 

Дозвільні документи медичного центру

 

 

Медична діяльність в Україні регламентується досить суворо, тому для легальної роботи медичного центру чи клініки також знадобиться низка дозволів та ліцензій.

 

Акт СЕС

 

Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів видає акт санітарно-епідеміологічного обстеження. Цей акт необхідний для отримання медичної ліцензії. 

 

Ліцензія ДІЯР

 

Якщо медичний центр буде обладнано обладнанням, що випромінює іонізуюче опромінення, йому потрібно отримати відповідну ліцензію до Державної інспекції ядерного регулювання України. До таких апаратів належить, зокрема, рентген. 

 

Навіть якщо обладнання звільнено від ліцензування, його все зарано потрібно зареєструвати у ДІЯР. 

 

Ліцензія МОЗ

 

В Україні здійснювати медичну діяльність можна лише за наявності ліцензії. Це питання регулюється ст.17 ЗУ «Основ законодавства України про охорону здоров’я», а також законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності». У разі відсутності ліцензії заклад може бути оштрафований, а посадові особи можуть потрапити під кримінальну відповідальність.

 

 

Крім тих питань, які ми розібрали, існує безліч інших: підбір персоналу, закупівля обладнання, вибір маркетингової стратегії та багато іншого. До кожного пункту слід підійти максимально серйозно — саме разом вони сприятимуть прибутковості бізнесу.

 

А що далі?

 

 

Після того, як ви відкриєте медичний центр, завдання не закінчаться. Вам потрібно буде:

 

  •     Працювати з розкладом та записами.
  •     Накопичувати та систематизувати базу клієнтів.
  •     Вести касовий облік.
  •     Складати звітність.
  •     Розраховувати та виплачувати зарплату.
  •     І багато іншого.

 

Щоб спростити ці завдання, впровадьте систему автоматизації в медичному центрі.

Beauty Pro CRM — це комплексна система для автоматизації та управління бізнесом, включаючи медичний. Практика показує, що впровадити систему перед відкриттям медичного центру набагато простіше, ніж вносити зміни до бізнесу, що вже працює. 

 

Автор: Алина Притыкина

Создатель и руководитель Академии Beauty Pro СRM. Обучила автоматизации процессов более 500 сотрудников салонов красоты. 4 года в бизнес-консалтинге. Копирайтер в проекте Beauty Pro CRM.


Похожие статьи: