Правила стерилізації манікюрних інструментів: як не нашкодити клієнтам салону краси?

Views 33631

Стерилізація інструментів для манікюру — один з найважливіших етапів виконання манікюру. Нехтування правилами дезінфекції та стерилізації може вплинути на здоров’я як майстра, так і клієнта.

 

Зараз нікому не потрібно пояснювати важливість стерилізації. На людських руках за день осідає понад 10 000 бактерій, зберігаються грибки та віруси. Як правило, переносника захищає сам шкірний покрив, але коли він порушений — ризик зараження збільшується в десятки разів. На інструментах після манікюру зазвичай залишаються частинки шкіри, бактерії, інфекції. За допомогою необроблених інструментів можуть передаватися серйозні захворювання аж до гепатиту або ВІЛ.

 

Стерилізація і дезінфекція інструментів насамперед спрямована на запобігання передачі та зараження клієнта бактеріальної або вірусної інфекції, грибком або іншим захворюванням, яке передається контактним шляхом.

 

Майстер, який не дотримується правил стерилізації інструментів, ставить під загрозу не тільки себе і клієнта, а й роботу бізнесу в цілому. Адже в разі зараження відповідальність понесе салон.

 

Також, для будь-якого майстра манікюру вкрай важливий його професійний інструмент, який завжди повинен бути чистим, гострим і готовим до роботи. Це друге функціональне завдання правильної обробки інструменту для манікюру — продовжити термін його служби.

 

У цій статті ми розглянемо етапи стерилізації манікюрних інструментів і розповімо як правильно обробляти інструменти для манікюру.

 

Також рекомендуємо прочитати статтю “Автоматизувати, не можна помилувати: Заощаджуємо 90 годин в місяць, керуючи салоном краси з Beauty Pro CRM”

 

Основні етапи стерилізації манікюрних інструментів

 

 

Обробка манікюрних інструментів — це процес, що складається з трьох важливих етапів:

 

  • Попереднє очищення
  • Дезінфекція
  • Стерилізація

 

Також варто врахувати два фактори, які хоч і не є етапами стерилізації, але при їх недотриманні можуть звести нанівець всі зусилля по обробці:

 

  • Зберігання
  • Антисептична обробка рук

 

Розглянемо докладніше що необхідно робити на кожному етапі.

 

1.Обробка дезінфікуючими засобами (розчинами)

 

На першому етапі поставте інструмент у ванночку з водою і розведеним в ній розчином, що дезінфікує (дійте згідно з інструкцією на упакуванні). Потім витримайте інструменти в ній від 15 хвилин до пів години.

 

Під час цієї процедури з поверхні пінцетів, ножиць і т.д. видаляється більшість шкідливих мікробів і бактерій. Однак, цей метод не позбавляє від спор грибків і деяких вірусів. Наприклад, вірус гепатиту В здатний пережити нетривалу дезінфекцію.

 

Більш сучасний і ефективний спосіб дезінфекції — ультразвукова мийка

 

 

Ультразвукова мийка в кілька разів ефективніша ніж розчини, що дезинфікують, тому що очищає інструменти від бактерій, мікроорганізмів, і інших забруднень.

 

Застосовується для очищення невеликих інструментів (бор, фрез) за допомогою ультразвукових хвиль. Хоч деякі та відносять мийку до стерилізатора — ця думка помилкова. Обробки в такому апараті недостатньо для повної стерилізації, тому після дезінфекції ультразвуком інструменти все одно потрібно обробляти термічно.

 

 

2. Очищення інструментів перед стерилізацією

 

Після того, як інструмент продезінфікувати в розчині, його потрібно очистити від забруднень. На цьому етапі прибираються також шматочки епітелію, нігтьовий пил і залишки косметичних засобів. Деякі міняють місцями перший і другий етапи — так робити неправильно. При очищенні непродезинфікованих інструментів частинки біоматеріалу разом з бактеріями потрапляють в повітря, вдихаються та осідають на руках майстра.

 

Щоб очистити інструменти, промивайте кожен під проточною водою з милом, також вам допоможе жорстка щітка. Після того, як промиєте інструменти — ретельно просушіть їх.

 

3. Стерилізація інструментів за допомогою приладів

 

 

 

 

Останній завершальний етап — стерилізація інструментів. Стерилізація дозволяє остаточно очистити інструмент від всіх мікроорганізмів (таких як грибки, віруси, і т.д.) які можуть залишатися на поверхні та всередині після дезінфекції.

 

На цей момент для стерилізації зазвичай використовують: сухожарові шафи, кварцові, парові, ультразвукові та ультрафіолетові стерилізатори. Розглянемо їх більш детально.

 

Сухожарова шафа (сухожар)

 

 

Сухожари прийшли в б’юті-індустрію з медичних установ. Вони стерилізують манікюрний інструмент шляхом термічної обробки та вбивають останні бактерії, грибки та віруси.

 

Підходить для інструменту з матеріалів, що підлягають обробці на високих температурах. Наприклад, для суцільнометалевих щипчиків або ножиць. При роботі з сухожаром важливо не перевищувати допустиму температуру, інакше інструмент прийде в непридатність. Їх плюси — вони надійні й при цьому володіють порівняно невисокою ціною.

 

Час обробки в сухожаровій шафі досить довгий — від пів години до двох годин. Тому майстру потрібно мати від 2-3 комплектів інструментів в залежності від завантаження. Деякі фахівці набувають 10-11 комплектів і тільки після робочого дня завантажують все разом на стерилізацію.

 

Як правило, манікюрний інструмент поміщається в сухожар в спеціальних крафтових пакетах. Не дивлячись на те, що деякі вважають їх використання необов’язковим, у таких пакетів є ряд переваг:

 

  • простіше розрахувати завантаження приладу. Багато виробників вказують, скільки заповнених крафт-пакетів вміщує сухожарова шафа;
  • можна залишити позначки: дата стерилізації, інструменти всередині, відповідальна особа;
  • легко відрізнити простерилізований пакет від непростерілізованного завдяки оцінкам;
  • допомагає зберегти інструменти стерильними.

 

Кварцовий стерилізатор (гласперленовий або кульковий)

 

Також допомагає стерилізувати інструменти, впливаючи на них термічно — температура нагрівання до 250 °. Підходить для стерилізації тільки металевих інструментів.

 

Швидко нагрівається внаслідок кварцових кульок, для стерилізації достатньо всього 15-20 секунд.

 

Паровий стерилізатор (автоклав)

 

 

Стерилізація інструменту в автоклаві проводиться гарячою парою (до 135 °) отриманою з дистильованої води, що подається під тиском. Тривалість процедури 20-30 хвилин (у старіших або бюджетних моделей може досягати години.

 

Автоклави вигідні при високій прохідності клієнтів, коли потрібно стерилізація великої кількості комплектів інструменту одночасно. Також автоклави набагато менше піддають інструменти зношенню внаслідок того, що не використовують екстремально високі температури.

 

Такі прилади дуже ефективні, але при цьому коштують у кілька разів дорожче сухожарової шафи, тому, як правило, використовуються в салонах середнього і вище класів.

 

Ультрафіолетовий стерилізатор

 

 

Відзначимо, що на відміну від температурних апаратів, УФ-стерилізатор не виробляє повну дезінфекцію інструмента — він не бореться з розповсюджувачами ВІЛ і гепатитів. Тому його застосування для фінального етапу стерилізації допускається тільки для тих інструментів, які не можна піддавати високим температурам. По можливості намагайтеся замінювати такі інструменти одноразовими.

 

Дезінфікує інструменти за допомогою ультрафіолету. Час впливу: 40 хвилин.

 

Підходить для інструментів з матеріалів, які не підлягають термічній обробці (наприклад, пилки).

 

Плюси ультрафіолетового стерилізатора:

 

  • невисока ціна;
  • підходить для будь-яких матеріалів;
  • допомагає боротися з іржею;
  • не впливає на якість інвентарю

 

 

Також, УФ стерилізатор підходить для зберігання очищених приладів.

 

4. Правильне зберігання обробленого інструменту

 

 

Після стерилізації, оброблені інструменти необхідно упакувати в герметичні пакети, щоб зберегти чистоту до наступного застосування. Якщо ви стерилізували предмети в спеціальних крафт-пакетах — витягувати та перекладати не потрібно, такі пакети відмінно зберігають інструмент стерильним.

 

Існують різні види упакування:

 

  • Крафт-пакети. Пакети з паперу, зберігають стерильність інструментів до 3 днів.
  • Пакети, що закриваються термічним зварюванням. У таких пакетах інструменти можуть залишатися стерильними до 20 днів.
  • Пакети, які закриваються клапанами. Пакети з найбільш тривалим часом зберігання стерильних інструментів — 21-60 днів.
  • УФ-стерилізатор з бактерицидними лампами. Розглянутий вище прилад, який використовується як для дезінфекції, так і для зберігання очищеного інструменту.

 

5. Дотримання гігієни шкіри рук

 

Не варто забувати й про дезінфекцію шкіри рук, яка не менш важлива, ніж стерилізація інструментів. В кабінеті майстра по манікюру важливо проводити стерилізацію не тільки інструментів, але і всіх поверхонь, в тому числі й рук майстра і клієнта.

 

Щоб обробити руки, потрібно ретельно втерти антисептик в суху шкіру рук. Для дезінфекції робочого місця, як правило, використовують розчин, що дезінфікує в пульверизаторі, після протирають насухо серветками. Майстрам рекомендується працювати в рукавичках і захисних масках це запорука безпеки як майстра, так і клієнта.

 

Які види манікюрного інструменту підлягають стерилізації?

 

 

Манікюрний інструмент можна розділити на дві основні групи: пористі (пилки, бафи) і непористі (наприклад, ножиці).

 

Пористі інструменти часто розраховані на одноразове використання (ватні палички, спонжі, недорогі полірувальні пилки). Але є і багаторазові, такі як пилки й бафи, які вимагають спеціального очищення.

 

Пилки та полірувальні бафи не підлягають хімічній або термічній обробці. Їх слід обробляти в ультрафіолетовому стерилізаторі та очищати під проточною водою.

 

Деякі пористі інструменти можна також обробляти в розчині, що дезінфікує. Однак, при цьому потрібно стежити, щоб не руйнувалася поверхня інструменту. При пошкодженні поверхні інструмент не підлягає подальшому використанню.

 

Непористі інструменти зроблені з металу, пластику, скла або скловолокна (фрези, ножиці, щипчики й т.д.). Всі вони вимагають стерилізації після кожного застосування, згідно з усіма описаними вище етапами.

 

Висновок

 

Ще 15-20 років тому багато спокійно обробляли інструменти розчинами, що дезінфікують і вважали це найвищою мірою обережності. Однак, часи змінилися, змінилися знання людей і підхід до свого здоров’я. Зараз відвідувачі самі не соромлячись цікавляться способами стерилізації інструментів, просять доказів, і вибирають салони не тільки по фото «до — після», а й з відповідального підходу до роботи з людьми. Салони в соцмережах з гордістю демонструють процеси та прагнуть до максимальної прозорості.

 

Через майстрів манікюру проходить велика кількість клієнтів в день, тому кожному фахівцю необхідно працювати не тільки професійно, а й максимально відповідально.

 

Не існує універсального приладу для стерилізації інструментів і чарівної кнопки «очистити». Ми рекомендуємо дотримуватися всіх етапів дезінфекції та стерилізації манікюрних інструментів, описаних в цій статті, щоб уникнути проблем з найважливішим питанням — здоров’я майстрів і клієнтів, і не ризикувати репутацією бізнесу.

 

Також рекомендуємо прочитати статтю “Зустрічають по одягу … Як правильно вибрати форму для салону краси?”

Автор: Илья Ковалев

10 лет в бьюти бизнесе. Автоматизировал более 1500 салонов красоты. Директор по маркетингу и продажам в проекте Beauty Pro. Преподаватель в европейской бьюти-бизнес школе "Космотрейд".


Похожие статьи: