Бизнес план салона красоты

Як відкрити салон краси та не збанкрутіти: створюємо бізнес-план

Views 14738

Всі стверджують, що написання бізнес-плану — перший крок на початку роботи будь-якого підприємства, і салон краси не виняток. Однак, розробка бізнес-плану — досить трудомісткий процес, можливо, простіше обійтися без нього?

 

Дійсно, іноді засновники салонів краси нехтують написанням бізнес-плану на старті. Адже їхня ідея така гарна, що обов’язково спрацює і можна приступати до відкриття справи вже завтра. На жаль, однієї ідеї мало — такі салони часто “прогорають” і незабаром закриваються. Бізнес не може довго залишатися на плаву без планування і стратегії розвитку.

 

Як написання бізнес-плану може допомогти вам уникнути невдач в б’юті-бізнесі? Які параметри обов’язково потрібно описати в бізнес-плані салону краси? Розглянемо докладніше в цій статті.

 

Також рекомендуємо прочитати статтю “Як розкрутити салон краси в спальному районі”

 

Для чого потрібен бізнес-план салону краси?

 

 

Почнемо з відповіді на найпоширеніші питання: що таке бізнес-план і для чого він потрібен.

 

Отже, бізнес-план — це документ, в якому міститься головна інформація про ваш бізнес:

 

  •   продукти та послуги,      

 

  •   виробництво,      

 

  •   ринки збуту,

 

  •   аналіз ринку і конкурентів,

 

  •   маркетингова стратегія,

 

  •   організаційна структура,

 

  •   фінансова ефективність.

 

У бізнес-плані прописуються всі основні аспекти вашої підприємницької діяльності. Оформлений план виконує кілька основних завдань:

 

  1. Бізнес-план дозволяє максимально докладно опрацювати вашу бізнес-ідею. Написавши план, ви зрозумієте наскільки ідея життєздатна: що потрібно зробити для її реалізації, визначити сильні та слабкі сторони бізнесу, провести фінансовий аналіз. Також планування допоможе оцінити проблеми, обмеження та ризики, з якими може зіткнутися бізнес, і пропрацювати стратегії їх вирішення. План допоможе вам структурувати все те, що ви розумієте як про свій бізнес, так і про обрану сферу в цілому.
  2. Бізнес-план допомагає контролювати хід реалізації вашого проєкту . Готовий бізнес-план можна назвати путівником підприємця, який суттєво спростить вашу роботу на старті. Пропрацювавши його розділи, ви будете добре розуміти як діяти, коли бізнес запуститься, як просувати бізнес, скільки грошей необхідно для початку, як швидко вкладання окупляться і т.д.
  3. Бізнес-план допомагає визначити яких фахівців необхідно залучити в ваш бізнес. Цінність цього пункту не підлягає сумніву. У плані будуть сформовані чіткі вимоги до членів команди, описані необхідні компетенції. Більш того, ви зможете приблизно оцінити вартість таких співробітників на ринку праці.
  4. Бізнес-план має внутрішнє і зовнішнє призначення. Бізнес-план для внутрішніх цілей пишеться як програма дій для вас і співробітників вашого салону. Особливо для керівників, які зобов’язані відштовхуватися від чіткої стратегії, а не прогнозу погоди або настрою.

 

В той самий час, зовнішнє призначення бізнес-плану — залучення інвестицій і потенційних партнерів. Його цільовою аудиторією є інвестори та кредитори, яким необхідна гарантія захисту їхніх вкладів. Саме бізнес-план є документом, який фіксує ваші зобов’язання, як підприємця. Ваш потенційний інвестор або банк неодмінно захоче побачити план.

 

Як написати бізнес-план салону краси?

 

 

З чого ж почати написання бізнес-плану? Отже, головні питання, на які повинен відповідати бізнес-план салону краси — скільки потрібно інвестицій і за який період вони окупляться. Відповідь на це питання залежить від безлічі параметрів, і не завжди зрозуміло до чого потрібно приступити в першу чергу.

 

Ми радимо розбити роботу над планом на окремі завдання, і послідовно вирішити кожну з них:

 

  1. Проведіть аналіз ринку і визначте конкурентну здатність майбутнього салону;
  2. Проведіть аналіз конкурентів у вашій галузі;
  3. Визначте концепцію салону краси : до якого сегменту буде відноситися ваш салон і які типи послуг надавати;
  4. Продумайте список послуг і ціноутворення, чим ви зможете залучити клієнтів і які ціни найбільше відповідають поточній ситуації на ринку;
  5. Пропишіть основні цілі, яких хочете досягти в бізнесі;
  6. Виберіть форму реєстрації бізнесу та вид оподаткування;
  7. Опишіть необхідне для роботи обладнання, інструменти, матеріали і їх вартість;
  8. Продумайте як просувати ваш салон, які маркетингові активності варто проводити;
  9. Опишіть організаційні аспекти — який персонал необхідно залучити для роботи, на яких умовах.

 

Всі ці аспекти необхідно зобразити в плані. Під час роботи, ви можете коригувати план з урахуванням змін ситуації на ринку або інших виробничих факторів.

 

Універсальної форми бізнес-плану немає, проте є основні розділи, які містять типовий бізнес-план салону краси.

 

Які розділи повинен містити бізнес-план для салону краси?

 

 

Резюме бізнес-плану

 

Перший розділ, містить короткий опис бізнес-ідеї проєкту, його ризиків і окупності. По суті, є стислим витягом з усіх інших розділів (5-6 речень), може бути написаний в останню чергу.

 

Задачі та цілі салону краси

 

Детально опишіть концепцію салону краси. Визначте головні питання:

 

  •   до якого сегменту буде мати відношення ваш салон,
  •   хто основна цільова аудиторія,
  •   асортиментний портфель салону: послуги та товари,
  •   ціноутворення,
  •   фішки та відмінні особливості вашого салону.

 

Про особливості оформлення салону краси читайте в статті “Як             розробити стильний дизайн салону краси? Основні принципи дизайну інтер’єру.”

 

Маркетинговий план

 

Ключовий розділ бізнес-плану, описує як домогтися очікуваного рівня доходів після запуску салону краси. У цьому розділі ви визначаєте місце бізнесу на ринку послуг, конкурентоспроможність і стратегії просування. Потрібно оформити відповідні розділи:

 

Аналіз ринку

 

Для розуміння попиту і пропозиції в обраному вами сегменті необхідно провести аналіз ринку, і з’ясувати рівень конкуренції в галузі. Відкриття салону не означає, що в нього автоматично прийдуть клієнти. Клієнти підтягнуться до вас, якщо ви надасте послугу, що має попит, за прийнятною вартістю. Опишіть все це в вашому плані.

 

Стратегія просування

 

Визначившись з потребами ринку, необхідно розписати стратегії просування салону. Продумайте і сформулюйте:

 

  •   як залучати клієнтів
  •   як вибудовувати довгострокові відносини з клієнтами
  •   які будуть канали продажу
  •   які рекламні кампанії плануються
  •   які маркетингові активності необхідні для залучення клієнтів

 

Організаційний план

 

 

Тут ви визначаєте структуру організації підприємства і принципи кадрової політики. Розглянемо головні аспекти:

 

 

  •   Організаційно-правова форма реєстрації бізнесу. Визначте, що варто реєструвати ПП або ТОВ для вашого салону, виберіть форму оподаткування.

 

  •   Організаційна структура. Напишіть список посад в салоні, ролі та посадові інструкції всього персоналу — засновників, майстрів, адміністрацію, прибиральниць, і т.д.

 

  •   Робочі графіки персоналу. Розпишіть час роботи співробітників, плановані зміни, календарні плани виконання завдань.

 

  •   Система оплати праці співробітникам. Визначте як платити співробітникам: фіксовану ставку, відсоток від вартості послуги, або індивідуальну систему оплати для кожного співробітника.

 

Нарахування зарплати персоналу — досить трудомісткий процес. Для уникнення помилок в розрахунках і економії часу ми рекомендуємо скористатися системою управління для салонів краси Beauty Pro.

За допомогою програми BeautyPro ви зможете:

– впровадити будь-які системи нарахування зарплат,

– налаштувати автоматичне нарахування зарплат,

– переглядати історії нарахувань за будь-який проміжок часу,

– автоматично нараховувати премії за продаж товарів,

– автоматично нараховувати премії за рекомендації клієнтам інших видів послуг, і багато іншого!

 

Виробничий план

 

Опис приміщення, місця, інструментів та обладнання, які необхідні для відкриття салону і надання послуг.

 

  •   Приміщення. Тут потрібно описати площу салону, вимоги та нормативи щодо приміщення.

 

  •   Розташування. Визначте особливості розміщення вашого салону, відповідно до обраної концепції та вимоги органів, що контролюють.

 

  •   Обладнання. Яке обладнання необхідно закупити для надання послуг, виходячи з вашої концепції.

 

 

Фінансовий план

 

В цьому розділі розраховується прибутковість салону на підставі вкладених інвестицій і виторгу.

 

Інвестиції

Детальний опис того, який початковий капітал необхідно вкласти у відкриття: витрати на купівлю устаткування, купівлю приміщення, витратних матеріалів, меблів, і т.д.

 

Витрати та доходи

Опис щомісячних доходів та видатків салону. У витратах враховуйте такі статті як оренда приміщення, заробітна плата співробітникам, комунальні платежі, матеріали, телефонний зв’язок і інтернет, охорону і т.д. Доходи розраховуються виходячи з кількості майстрів у вашому салоні й обсягу виконаних послуг.

 

Окупність

Цей пункт дозволяє вам побачити прибутковість салону. Для прогнозування середнього щомісячного виторгу, порахуйте дохід по кожному майстру (середній чек, помножений на середню кількість клієнтів і на кількість годин роботи, мінус зарплата) і відніміть ваші витрати. Найчастіше окупність салону середнього цінового сегмента займає 1-2 роки.

 

Ризики

На етапі планування важливо продумати найбільш ймовірні ризики та шляхи їх вирішення, щоб вони не стали “каменем спотикання” в роботі салону. Розглянемо деякі з них.

 

  •   Кадрові ризики. Плинність кадрів — серйозний ризик для салону. Зі звільненням майстрів також відбувається втрата їх постійних клієнтів. Тому, вам потрібно виконати два завдання: 1) навчити персонал, 2) мотивувати його не змінювати місце роботи. Для цього продумайте та опишіть, які курси підвищення кваліфікації необхідні для майстрів, розробіть ефективну систему управління персоналом, мотиваційні та бонусні програми.

 

  •   Сезонність. Різка зміна завантаження в салоні через сезонні чинники може вибити з колії робочий процес. Для стійкості бізнесу, враховуйте сезонність в роботі (наприклад, новорічні свята, період літніх відпусток, випускні й т.д.). Сплануйте роботу салону відповідно до основних подій і пори року, вивчивши які послуги найбільш популярні в кожному місяці.

 

 

 

  •   Порушення правил і вимог до роботи салону. Невідповідність нормативів в салоні може привести до припинення або повного закриття бізнесу. Переконайтеся, що ви врахували всі норми СЕС, пожежної безпеки, вимоги до медичної ліцензії. Слідкуйте за тим, щоб персонал дотримувався норм, і всі належні документи були вчасно заповнені.

 

 

  •   Підвищення цін у постачальників. Ви ніяк не зможете вплинути на виникнення такого ризику, але можна бути готовим до нього і закласти в фінансовий план підвищення цін

 

 

  •   Демпінг з боку конкурентів. Цьому можна протистояти тільки за допомогою правильної маркетингової діяльності: пропозицією унікальних послуг, роботою з клієнтами, програм лояльності тощо

 

Ми розглянули основні й найважливіші розділи бізнес-плану. За бажанням, ви можете внести в план і інші параметри роботи, які вважаєте за потрібне.

 

Висновок

 

Бізнес-план не гарантує вам 100% досягнення мети, але дає максимально чіткий і безпомилковий розрахунок шляху до неї. Погодьтеся, що простіше рухатися по навігатору, ніж блукати на дотик. Перш ніж наробити помилок в б’юті-бізнесі та займатися їх виправленням, складіть план і перевірте наскільки рентабельна ваша ідея. Підстрахуйте себе на випадок проблемних ситуацій і ризиків, будьте готові до них і озброєні стратегією рішення. Саме планування допоможе вам приймати правильні управлінські рішення та оперативно реагувати на зміни в галузі для уникнення проблем. Якщо паралельно з плануванням ви хочете оптимізувати бізнес-процеси в салоні, радимо використовувати сучасні інструменти, які пропонує BeautyPro.

Автор: Илья Ковалев

10 лет в бьюти бизнесе. Автоматизировал более 1500 салонов красоты. Директор по маркетингу и продажам в проекте Beauty Pro. Преподаватель в европейской бьюти-бизнес школе "Космотрейд".


Похожие статьи: